Jak wybrać dobre panele HMI?

Posiadanie maszyny przemysłowej to nie wszystko. Kiedy stawiamy pierwsze kroki w przemyśle, powinniśmy zgłębić wiele tajników, które związane są z maszynami oraz ich obsługą. Zanim zaczniemy działać pełną parą, powinniśmy mieć wszystko „obcykane”. Do jednej z takich rzeczy należą panele operatorskie HMI.

Co to jest panel HMI?

Skrót HMI pochodzi z języka angielskiego (Human Machine Interface) i w wolnym tłumaczeniu oznacza interfejs ludzko-maszynowy. Inaczej mówiąc, interfejs ten umożliwia wydawanie przez człowieka poleceń maszynie lub komunikowanie się z nią.

Jakie dane powinny wyświetlać panele HMI?

Panel HMI powinien wyświetlać dane, jakie są potrzebne operatorowi do poprawnej obsługi maszyny. Muszą to przede wszystkim być opisy co za co odpowiada. Powinna być podawana również informacja zwrotna do operatora. Informacją zwrotną mogą być rzeczywiste wartości zadanego parametru. Dla przykładu możemy rozważyć prasę hydrauliczną. Dla zadanej produkcji na odpowiednich zaworach, muszą być podane odpowiednie nastawy ciśnienia. Podczas pracy czujniki monitorują ciśnienie, jakie jest faktycznie wytwarzane. Informacja taka powinna być w każdym momencie dostępna, tak aby operator, automatyk lub technolog, był w stanie zweryfikować czy faktycznie mieści się w dopuszczalnej tolerancji.

Jakie cechy powinny mieć panele HMI?

Panele HMI powinny cechować się przede wszystkim:

– wytrzymałością mechaniczną;
– wytrzymałością na działanie szkodliwych oraz żrących substancji;
– powinny mieć STOP bezpieczeństwa, który jednym ruchem ręki jest w stanie zatrzymać całą maszynę;
– przyciski powinny być możliwie duże, dobrze opisane i tak zaprojektowane, aby możliwie maksymalnie uniemożliwiały przypadkowe uruchomienie;

Wypisane wyżej cechy są jedynie najważniejszymi, ale te główne właśnie muszą być spełnione, aby rozważać ewentualną ofertę.

Dobrą ofertę znajdziecie Państwo tutaj: http://induprogress.pl/produkty/panele-operatorskie-hmi-serii-dop-b-2/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *